Autor: PhoTel

Večným perom

Marta Moravčíková

Kedysi im patril istý druh vážnosti, možno až úcty, zaručene však rešpektu. Teda aspoň niektorým. V súčasnosti sa rešpekt, aký im (aspoň niektorým) prináležal, prepadol do zabudnutia, rovnako, ako sa prepadol rešpekt k ich večným súpútnikom učiteľom...

» celý text «

Janko

Stačí pevná zem

Marta Moravčíková

Prišiel deň rozlúčky s najstarším synom. Celá rodina vyprevádzala vojaka. Všetci mali v očiach slzy. No len Katka plakala usedavo, ako by jej vytŕhali srdce z hrude. Večer, keď už všetci spali, stiekla zo sĺz znova. Lebo na slová najstaršieho syna sa bez sĺz myslieť nedalo:

„Dovidenia, mama, dávaj mi pozor na otca.“

To mama povedal prvý raz.

» celý text «

Život je vec verejná

Život je vec verejná

Marta Moravčíková

Rekord bežkyne a v súčasnosti trénerky Jarmily Kratochvílovej (*1951), bývalej československej atletickej reprezentantky z Golčovho Jeníkova dovŕši deň pred otvorením tridsiatych novodobých olympijských hier 2012 v Londýne, 29 rokov. Keby ho práve na nich niekto prekonal, stalo by sa to v tridsiatom roku jeho trvania...

» celý text «

Miloš Kopecký

Stretnutia s Milošom Kopeckým

Marta Moravčíková

Keby žil, oslavoval by český herec Miloš Kopecký dnes, 22. augusta 2022, sto rokov od svojho príchodu na svet. Pretože ho pred však pred dvadsiatimi šiestimi rokmi opustil, môžu toto výročie namiesto neho osláviť iba jeho diváci a čitatelia. Hoci aj prostredníctvom nasledujúcich textov, ktoré som zo stretnutí s ním urobila v rokoch 1983 až 1997.

» celý text «

Kvetuša Dašková

Nemá krištáľové, ale má krídla

Marta Moravčíková

A tie krídla ju 27. decembra 2021 odniesli vo veku 86 rokov z nášho sveta. V ten deň spisovateľka, editorka, riaditeľka, spoluzakladateľka a neskôr majiteľka vydavateľstva Q111 Kveta Dašková zomrela.

Pôvodne redaktorka vydavateľstva Mladé letá, po prevrate vydavateľstva Archa, sa ako autorka venovala literatúre faktu pre deti, ako vydavateľka literatúre faktu pre dospelých i prvotinám slovenských autorov. Knihy slovenských autorov i prekladovú literatúru vydávala vo vlastnej výtvarnej úprave a jej vydavateľskú činnosť možno charakterizovať lakonickým - nebála sa vydávať kvalitné knihy. Od založenia Q111 uplynulo tento rok 30 rokov. Nasledujúca reportážna esej uverejnená pôvodne pri príležitosti 25. výročia založenia vydavateľstva Q111 vychádza na martam.sk ako pocta in memoriam výnimočnej spisovateľskej i vydavateľskej osobnosti Kvety Daškovej.

» celý text «

Vianoce par excellence

Vianoce par excellence

Marta Moravčíková

Ešte nikdy som na Vianoce neprežívala také napätie. Nikdy som nenavarila tak rýchlo (a zle...) a ešte nikdy som nemala taký problém, ako svojho syna obdarovať, no do poslednej chvíle neprezradiť, ako. A tak som si vymyslela, že darček preňho nemám doma, a preto potrebujem jeho pomoc.

» celý text «

Stred vesmíru

Stred vesmíru

Marta Moravčíková

Stred našich rodinných vesmírov sa vysunul kamsi do samoty vlastných záujmov a izieb, k hifi vežiam, počítačom, k televíznej obrazovke (alebo dokonca k dvom či trom – podľa počtu členov rodiny). Aby si každý mohol pozerať vlastný program.

» celý text «